Kızlar Robot Yapıyor

Kızlar Robot Yapıyor – Girl Powered

Eğitimde İnovasyon Derneği olarak Fen, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik ( STEM) alanları eğitimi konusunda çalışan öğretmenler tarafından Türkiye’de ilk, orta ve lise seviyelerinde, okul süreçlerine bilim ve mühendislik çalışmalarını entegre etmek genel amacıyla çalışmalar yürütmekteyiz.

21.yy öğrencilerin akademik ve meslek hayatlarında başarılı olabilmeleri için; temel beceriler eleştirel ve yaratıcı düşünme, problem çözme, girişimcilik, liderliktir. Tüm bu becerilerin temelinde bilgi ve teknolojiyi uyum içinde kullanabilen nesiller yatmaktadır. Bu sebeple STEM, MAKER ve Robotik alanında üreten gençler yetiştirmek ve Türkiye’de her şehre her okula ulaştırmak üzere yola çıktık. 

Amacımız kızların da robot yapabileceğini, kızlarında çok iyi kod yazabileceğini göstermek ve kız öğrencileri destekleyerek daha çok kız çocuğuna ulaşmak. Kız çocuklarının mühendislik ve bilim konularında öncü olması için çalışmaları yürütmeye devam ediyoruz. Son 2 yılımızda Yozgat, Burdur, Antalya, Sakarya gibi şehirlerde “Kızlar Robot Yapıyor” etkinliği düzenledik. Bu etkinlikleri il Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyelerle işbirliği yaparak organize ettik.

YOZGAT-KIZLAR ROBOT YAPIYOR ETKİNLİĞİ 

 

8-9 Nisan 2019 Tarihlerinde Yozgat İl Milli Eğitim ve KodluYOZ Proje ekibinin davetiyle gerçekleştirdiğimiz etkinlik 10 farklı okuldan yaklaşık 10 öğretmen ve 40 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 2 gün boyunca öğrencilerimiz, öğretmenlerinin eşliğinde robotik, kodlama ve tasarım eğitimleri aldı. Daha sonra kurulan turnuva sahalarında robotik turnuva deneyimi yaşayarak bu heyecana ortak oldular.

 

 


SAKARYA-KIZLAR ROBOT YAPIYOR ETKİNLİĞİ 

 

21 – 22 – 23 Nisan 2019 tarihlerinde Sakarya  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SATSO ev sahipliğinde düzenlenen Edurotech kapsamında farklı illerden ve sakaryadan gelen 10 farklı okuldan toplam 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 2 gün boyunca öğrenciler robot tasarımından programlamasına farklı eğitimler aldı. 23 Nisan tarihinde kapalı spor salonunda gerçekleştirilen etkinlikte ise turnuva heyacanını deneyimleyen öğrencilerimiz büyük bir heyecana ortak oldu.

 


SURİYELİ ÇOCUKLARA ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ

 

7-8-9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Turkey Volunteers işbirliğiyle Bilgi Üniversitesi’nde Suriye’li öğrencilere VEXRobotics eğitimleri düzenlendi. Yaklaşık 40 kız öğrenciye 4 gün boyunca robot tasarımları, programlama ve turnuva eğitimleri verildi. Eğitimlerin sonunda kendi ürettikleri robotları kodlayarak, mini bir turnuva deneyimi yaşadılar.

 

 

 

 

 


ANTALYAKIZLAR ROBOT YAPIYOR ETKİNLİĞİ 


7-8 Eylül 2019 Tarihlerinde Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin davetiyle gerçekleştirilen Teknoloji ve Drone festivalinde 2 gün boyunca farklı okullardan gelen 150 öğrenciye robotik kodlama eğitimi verildi. Eğitimler sonunda öğrenciler kurulan mini turnuva alanlarında eğitimlerde öğrendikleri bilgi ve becerileri deneyimleme fırsatı buldu.

 

 

 

 


BURDUR-KIZLAR ROBOT YAPIYOR ETKİNLİĞİ 

 

8-9-10 Kasım 2019  tarihlerinde Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğünün davetiyle gerçekleştirilen etkinliğimizde 20 farklı okuldan gelen öğretmen ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Etkinlikte 20 öğretmenimiz ve 40 öğrencimiz 3 gün boyunca robot tasarım ve kodlama süreçlerinden turnuva süreçlerine kadar tüm robotik kodlama süreçlerini öğrendiler.

 

 

 

 

 

EDK